Задать вопрос

Mikrofabryka – jak nowe technologie będą kształtowały przemysł motoryzacyjny?

11 июня 2024

Firmy działające w dynamicznie zmieniającej się branży automotive muszą elastycznie dopasowywać się do coraz bardziej złożonych oczekiwań klientów, a jednocześnie inwestować w przyszłościowe rozwiązania, które gwarantują optymalizację kosztów. Jednym z nich są mikrofabryki oferujące szybsze, tańsze i bardziej elastyczne metody produkcji.  

Czym są mikrofabryki?  

Mikrofabryki to małe, modułowe i wysoko zautomatyzowane zakłady produkcyjne, które pozwalają na szybką i elastyczną produkcję małych serii produktów, od części samochodowych Tier1 i OEM aż po całe pojazdy. W swoich procesach wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) czy druk 3D, co pozwala na optymalizację wszystkich obszarów działań. Takie małe „smart factories” zużywają mniej energii i wymagają mniejszej liczby pracowników do obsługi. W przeciwieństwie do tradycyjnych fabryk, mikrofabryki są bardziej adaptowalne i skalowalne.

Czytaj także: Jak wygląda fabryka samochodów przyszłości? 

Co mogą produkować mikrofabryki? 

Obszarem, w którym te małe fabryki przyszłości mogą się specjalizować, jest np. produkcja komponentów do inteligentnych pojazdów elektrycznych. Mogą one wytwarzać płytki drukowane, układy scalone i inne komponenty elektroniczne. Często stosuje się w nich także procesy specjalistycznej obróbki, takie jak fotolitografia, elektroerozja i laserowe cięcie. Kolejnym ważnym obszarem technologicznym, jest druk 3D, który służy do tworzenia precyzyjnych modeli różnego rodzaju struktur. 

Zalety fabryk modułowych

 Fabryki modułowe, takie jak mikrofabryki, rewolucjonizują branżę automotive, gdyż oferują wiele korzyści, w tym oszczędność kosztów produkcji i eksploatacji, możliwość szybkiego reagowania na zmienne trendy rynkowe oraz mniejszy wpływ na środowisko. Tym samym stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby branży automotive. 

Efektywność kosztowa 

Ponieważ mikrofabryki są mniejsze od tradycyjnych zakładów produkcyjnych, koszty ich budowy i utrzymania są nawet kilkadziesiąt razy niższe niż w przypadku tradycyjnych zakładów, dzięki czemu mogą je budować także mniejsi gracze rynkowi. Produkcja małych serii produktów na zamówienie nie wymaga zwykle przechowywania dużych zapasów. Ponadto dzięki mniejszym rozmiarom, zautomatyzowanym procesom oraz produkcji i projektowaniu z podejściem design thinking, mikrofabryki mogą znacznie obniżyć koszty produkcji.  

Czytaj więcej: Jak zwiększyć efektywność w branży automotive? 

Niewielkie koszty utrzymania i serwisowania  

Małe fabryki są łatwiejsze w utrzymaniu i serwisowaniu, co przekłada się na niższe koszty operacyjne. Mniejsza liczba maszyn i większa integracja procesów sprawiają, że mapowanie procesu produkcji jest znacznie łatwiejsze. W przypadku pojawienia się ewentualnych problemów technicznych, można je szybciej zlokalizować i rozwiązać. W razie awarii można ponadto szybko przestawić produkcję, co minimalizuje przestoje i związane z nimi koszty. 

Szybka odpowiedź na wymagania rynku 

Mikrofabryki szybko adaptują się do zmiennych wymagań rynku i potrzeb klientów. Dzięki wysokiej elastyczności, te małe smart factories mogą szybko zmieniać rodzaj produkowanych produktów bez kosztów związanych z przestrojeniami. Co ważne, mogą również w razie potrzeby zwiększyć wydajność, działając np. w tandemie, co przyspiesza czas wdrożenia produktu na rynek i zwiększa potencjalne zyski. 

Dowiedz się więcej: Czym jest Time To Market i jak zmniejszyć wartość tego parametru w branży automotive? 

Efektywność energetyczna i ekologiczność  

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, mikrofabryki mogą być bardziej przyjazne dla środowiska, co jest ważne w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. Na przykład mogą zużywać mniej energii i wody lub wykorzystywać materiały wtórne i odnawialne. Dzięki innowacyjnym procesom mogą również emitować mniej dwutlenku węgla i produkować mniej odpadów w porównaniu z tradycyjnymi fabrykami. Taka rozproszona produkcja zapewnia również przewagę w postaci krótkich tras dostaw i ograniczenia emisji CO2 związanych z transportem, gdyż tego typu zakłady korzystają z usług lokalnych dostawców materiałów. 

Czytaj więcej: Jak zadbać o efektywność energetyczną w przemyśle motoryzacyjnym 

Mikrofabryki – przyszłość mikrofabryk w branży automotive  

Fabryka Knauf Industries w Polsce.
Fabryka Knauf Industries w Polsce.

Branża motoryzacyjna stoi u progu historycznej transformacji. Przyjęty w Europie pakiet regulacji zakłada, że po 2035 roku sprzedawane będą wyłącznie pojazdy zeroemisyjne. Elektryfikacja samochodów, wykorzystywanie materiałów odnawialnych oraz wszelkie inicjatywy zmniejszające ślad węglowy fabryk to dziś kluczowe trendy. Branża stara się minimalizować swoje oddziaływanie na środowisko, a rozwinięta technologia i smart factories stały się kluczowym narzędziem na drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Mikrofabryki dostarczają szybkich i innowacyjnych odpowiedzi na wyzwania współczesnego rynku. Rozwój technologii, takich jak Internet Rzeczy Przemysłowych (IIoT) czy sztuczna inteligencja, otwiera zupełnie nowe możliwości produkcyjne. Modułowe fabryki przyszłości mogą pomóc nie tylko w zwiększaniu efektywności całego procesu produkcji, lecz także rozwiązywać kluczowe zagadnienia technologiczne stanowiące wyzwanie dla całej branży automotive. Tym samym mogą one spowodować przełom sposobie myślenia o procesach projektowania i produkcji samochodów. Czy mikrofabryki mogą zastąpić tradycyjne fabryki? Owszem, ich potencjał jest ogromny, ale niekoniecznie zastąpią tradycyjne zakłady produkcyjne, które oferują niezaprzeczalne korzyści wynikające z efektu skali oraz wysokiej efektywności operacyjnej.  

Czytaj także: Przykłady, rodzaje i zastosowanie produkcji seryjnej  

Нужна поддержка?

Задать вопрос.

    Задать вопрос

    Задайте ваш личный запрос и мы дадим вам подробный ответ, независимо от того, в какой стране/регионе вам понадобиться наша помощь.